Στις 14 Φεβρουαρίου 2012, το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων, καθιέρωσε την 6η Μαρτίου ως Πανελλήνια Ημέρα κατά της Βίας στο Σχολείo.

Παράλληλα λειτουργεί Παρατηρητήριο για την Πρόληψη της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού, το οποίο έχει ως αποστολή το σχεδιασμό και την υλοποίηση δράσεων για την πρόληψη και αντιμετώπιση της σχολικής βίας και του εκφοβισμού.

Ο εκφοβισμός-θυματοποίηση (bullying) μαθητών/τριών από συμμαθητές/τριες τους αποτελεί μορφή βίας και επιθετικής συμπεριφοράς που εμφανίζεται κυρίως στο σχολείο με σοβαρές επιπτώσεις για τη ψυχοσυναισθηματική ανάπτυξη του παιδιού και τη διαδικασία της μάθησης.

Ως σχολική κοινότητα υλοποιούμε βιωματικές δράσεις με στόχο την πρόληψη των φαινομένων βίας και εκφοβισμού στο σχολικό χώρο.

Δείτε σχετικό φωτογραφικό υλικό από σχετική βιωματική δράση που υλοποίησε το σχολείο.

Δείτε Χρήσιμες Ιστοσελίδες

Council of Europe (Children’s Rights and Protection of Children from Violence)

Εταιρεία Ψυχοκοινωνικής Υγείας του Παιδιού και του Εφήβου (Ε.Ψ.Υ.Π.Ε.)

Συμβουλευτική Επιτροπή για την Πρόληψη και Καταπολέμηση της Βίας στην Οικογένεια

Ευρωπαϊκή Καμπάνια κατά του Σχολικού Εκφοβισμού

Συνήγορος του Παιδιού

Δείτε χρήσιμο υλικό για δράσεις κατά του Σχολικού Εκφοβισμού

Υλικό Ε.Ψ.Υ.Π.Ε.

Ενδοσχολική Βία και Εκφοβισμός (Φυλλάδιο Ε.Ψ.Υ.Π.Ε.)

Δραστηριότητες στην τάξη για την πρόληψη του εκφοβισμού και της βίας μεταξύ των μαθητών

Πρότυπος – Συμβουλευτικός  Οδηγός για τη Βία