Με την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς ευχόμαστε σε όλους υγεία, δύναμη και χαρά!!

Σχετικά με τη συμμετοχή του παιδιού σας στο μάθημα της Φυσικής Αγωγής, απαραίτητη προϋπόθεση είναι η συμπλήρωση του Ατομικού Δελτίου Υγείας για όσα παιδιά έως σήμερα δεν το έχουν συμπληρώσει. Το Ατομικό Δελτίο Υγείας αποτελεί βασικό στοιχείο στήριξης του παιδιού στο μάθημα της Φυσικής Αγωγής, αλλά και σ? όλες τις άλλες σχολικές δραστηριότητες.

Παράλληλα, σημαντικό είναι να μας ενημερώσετε, αν υπάρχει οποιοδήποτε πρόβλημα υγείας ή κάποια ιδιαιτερότητα ? ευαισθησία του παιδιού, ώστε να υπάρξει η ανάλογη προσοχή σε περίπτωση που χρειαστεί.

Επιπρόσθετα, για την ασφάλεια των μαθητών/τριών στο μάθημα της Φυσικής Αγωγής απαραίτητο είναι να φορούν αθλητικά παπούτσια και κάλτσες, καθώς και άνετα ρούχα που να επιτρέπουν κάθε κίνηση. Αποφεύγουμε τα κοσμήματα, ενώ για τις ζεστές μέρες θα ήταν χρήσιμο ένα καπέλο, καθώς και άφθονο νερό.

Θα ήταν καλό καθ? όλη τη διάρκεια της σχολικής ζωής να εφαρμόζονται τα παραπάνω όχι μόνο στο μάθημα της Φυσικής Αγωγής, ώστε να αποφεύγονται τα ατυχήματα.

Σας ευχαριστούμε πολύ και ελπίζουμε σε μία καλή συνεργασία μαζί σας.

Οι εκπαιδευτικοί Φυσικής Αγωγής

Μουρτζάκη Ευαγγελία Χαλαμπαλάκης Γιώργος