Από την αρχή της σχολικής χρονιάς σας είχαμε ενημερώσει σχετικά με τη χρήση των κινητών τηλεφώνων στο σχολείο. Συγκεκριμένα, σύμφωνα με τις εγκυκλίους του Υπουργείου Παιδείας που μας έχουν σταλεί, οι μαθητές/τριες δεν επιτρέπεται να έχουν στην κατοχή τους κινητά τηλέφωνα και οποιαδήποτε άλλη ηλεκτρονική συσκευή ή παιχνίδι που διαθέτει σύστημα επεξεργασίας εικόνας και ήχου εντός του σχολικού χώρου.

Επίσης οι φωτογραφίες αποτελούν δεδομένα προσωπικού χαρακτήρα και κατά συνέπεια η ανάρτηση, η αποθήκευση σε ψηφιακά μέσα (π.χ. αναμνηστικού τύπου φωτογραφίες, βίντεο και δραστηριότητες της σχολικής ζωής) δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα επιτρέπεται μόνον όταν το υποκείμενο των δεδομένων (οι κηδεμόνες των μαθητών/τριών) έχει δώσει τη συγκατάθεσή του.

Τις τελευταίες μέρες έχουν παρατηρηθεί λόγω της χρήσης των κινητών από τα παιδιά, χωρίς τη σωστή εποπτεία των ενηλίκων πολλές αρνητικές καταστάσεις που επιβαρύνουν σημαντικά την εύρυθμη λειτουργία του σχολείου. Επίσης η συμμετοχή των παιδιών (ανηλίκων) σε ομάδες κοινωνικής δικτύωσης και ομάδες viber δεν μπορεί να συμβαίνει σε αυτές τις ηλικίες χωρίς την απόλυτη εποπτεία των γονέων.

Όπως όλοι γνωρίζετε η αλόγιστη χρήση των έξυπνων κινητών τηλεφώνων προκαλεί στα παιδιά μεγάλη εξάρτηση, αδυναμία συγκέντρωσης στο μάθημα επηρεάζει την ανάπτυξη των παιδιών, τη συναισθηματική τους ισορροπία και την κοινωνική τους συμπεριφορά.

Σε κάθε περίπτωση σας ενημερώνουμε ότι αν σε κάποιον μαθητή ή μαθήτρια βρεθεί έξυπνο κινητό τηλέφωνο η συσκευή θα παραμένει στη διεύθυνση του σχολείου, θα ειδοποιούνται οι γονείς και οι κηδεμόνες του και θα λαμβάνονται όλα τα μέτρα που προβλέπονται από τη νομοθεσία.