Διαδικασία εγγραφής στα Μουσικά Γυμνάσια για το σχολ. έτος 2017 -2018

53o  & 54o  ΔΗΜ. ΣΧΟΛ. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ                                                       Ηράκλειο, 8-5-2017

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΕ ΜΟΥΣΙΚΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ

Σας ενημερώνουμε ότι για την εγγραφή μαθητών/τριών στα Μουσικά Σχολεία (Γυμνάσια), για το σχολικό  έτος 2017-2018, οι γονείς ή κηδεμόνες των μαθητών/τριών που επιθυμούν να συμμετάσχουν στη διαδικασία επιλογής, οφείλουν να υποβάλουν αίτηση στο Μουσικό Σχολείο κατά τις εργάσιμες μέρες του χρονικού διαστήματος 2 Μαΐου έως και 31 Μαΐου 2017. Οι εξετάσεις επιλογής θα διεξαχθούν  τις εργάσιμες ημέρες  από 19-22 Ιουνίου 2017. Συγκεκριμένα, η διαδικασία επιλογής θα ξεκινήσει ταυτόχρονα για όλους τους υποψηφίους σε όλα τα μουσικά σχολεία τη Δευτέρα 19 Ιουνίου 2017 και ώρα 10.00 με την γραπτή εξέταση των υποψηφίων [ακρόαση ηχητικού δίσκου (cd)] . Μετά την ολοκλήρωση της γραπτής εξέτασης, η διαδικασία εισαγωγής θα συνεχίσει την ίδια ημέρα με την εξέταση των υποψηφίων από την αρμόδια επιτροπή. Αναλόγως του αριθμού των αιτήσεων η διαδικασία της εξέτασης των υποψηφίων από την αρμόδια επιτροπή δύναται να διαρκέσει έως και την Πέμπτη 22 Ιουνίου 2017.

Είναι σημαντικό να τονισθεί ότι οι υποψήφιοι μαθητές/τριες δε χρειάζεται να έχουν μουσικές γνώσεις. Εξετάζεται η ικανότητα μουσικής αντίληψης των μαθητών  από την Επιτροπή Επιλογής.

Όσοι γονείς ενδιαφέρονται για τις εξετάσεις επιλογής μπορούν να εφοδιαστούν την αίτηση συμμετοχής από τους Διευθυντές των Σχολείων μας. Περισσότερες πληροφορίες στο τηλέφωνο 2810-761696 (Μουσικό Σχολείο Ηρακλείου).

Οι Δ/ντές των Σχολείων